Wieczór filmowy i warsztaty z „Coco”

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu „Coco” (w hiszpańskiej wersji językowej) połączoną z godzinnymi warsztatami tematycznymi poświęconymi meksykańskiemu Świętu Zmarłych (Día de los muertos). Spotkanie odbędzie się 26.11 (piątek) w godzinach 19.00-22.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby uczące się języka hiszpańskiego (od poziomu A1+). Można zabrać ze sobą znajomych lub rodzeństwo. Koszt uczestnictwa to 30 zł. Zapisy trwają do środy 24.11. Przewidziany jest drobny, meksykański poczęstunek.

O „Coco”- nagrodzona Oscarem animacja ukazująca przygody 12-letniego Miguela, który pragnąc rozwiązać rodzinną tajemnicę dowiaduję się co tak naprawdę jest w życiu istotne. Całość akcji rozgrywa się w Dzień Zmarłych w Meksyku.

„To z jednej strony imponujący pomnik wystawiony kulturze Meksyku, z drugiej – komputerowy odlot, najnowsza wizytówka wysokobudżetowej animacji z Hollywood. Kiedy uliczna muzyka ożywia zmarłych, a echa przeszłości zaczynają pobrzmiewać na współczesnej scenie, Coco jest już tylko o jeden krok od arcydzieła. To wspaniała opowieść o tym, że nawet w drodze na szczyt warto czasem przystanąć i spojrzeć za siebie. Może się okazać, że pamięć o minionych pokoleniach wcale nie jest balastem. Zaś ambicja – źródłem siły.”

Michał Walkiewicz, Filmweb

O Día de los muertos- obchodzone 1.11 meksykańskie Święto Zmarłych, mimo zbieżności daty i nazwy, mało ma wspólnego z polskimi zwyczajami. Pełne radości, kolorów i wesołej zabawy, ma na celu nie opłakiwanie zmarłych, ale uczczenie ich pamięci i celebrację więzów rodzinnych. Stanowi mieszankę wiary katolickiej i wpływów prekolumbijskich. Meksykanie tak jak my odwiedzają groby bliskich, ale zajadają się przy tym  cukrowymi czaszkami (calaveritas de azúcar) i chlebkiem zmarłych (pan de muertos), tworzą ozdobione kwiatami i mieniące się kolorami ołtarzyki poświęcone pamięci zmarłych (ofrandas), świętują, bawią się i śpiewają. W 2003 roku obchody Dnia Zmarłych zostały proklamowane Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

¡Hasta la vista!