Macbeth 2010

“Things without all remedy should be without regard: what’s done, is done.”

― William Shakespeare, Macbeth

18 grudnia 2010 roku widzowie zgromadzeni w Chorzowskim Centrum Kultury  oklaskiwali uczniów grających w adaptacji „Makbeta” przygotowanej przez uczestników naszego projektu. „Zaraz, zaraz…. Czy nie wystawialiście już Makbeta trzy lata temu?”- ktoś zapyta. To prawda, pracowaliśmy już nad tym tytułem, jednak odczuwaliśmy pewien niedosyt. „Makbet” jest dziełem o wielkiej sile przekazu, tak złożonym i niejednoznacznym, że czuliśmy potrzebę ponownego przyjrzenia się temu tekstowi i spojrzenia na niego z innej perspektywy.Jak na dłoni widać w nim człowieka ze wszystkimi jego słabościami- rządzą władzy, pychą, okrucieństwem, arogancją i obłudą. Chyba było warto skoro spektakl obejrzał nadkomplet widzów. „Na widowni mamy 436 miejsca, a musieliśmy dostawić jeszcze ponad dwadzieścia krzeseł (…)”- mówiła Urszula Kamys- Zawadzka, rzecznika prasowa ChCK (Chorzowianin, 23.12.2010). Gromkie brawa, którymi widownia nagrodziła cały zespół aktorski, a w szczególności odtwórców głównych ról, mówiły same za siebie.

Akademicki Zespół Szkół w Chorzowie

Chorzowskie Centrum Kultury

„Macbeth” (Makbet) to bez wątpienia jedna z najbardziej ikonicznych tragedii Williama Szekspira, która doczekała się niezliczonej ilości adaptacji zarówno filmowych jak i teatralnych.

Na tajemniczych i mrocznych wrzosowiskach Szkocji tytułowy Makbet, jeden z najbardziej utytułowanych dowódców wojsk króla Duncana, spotyka trzy wiedźmy, które przepowiadają mu władzę i królewską koronę. Ta wróżbą staje nie daje dzielnemu wojownikowi spokoju, staje się jego obsesją i nie daje spokoju jego duszy. Za namową swojej żony, pełnej pasji i bezwzględnej Lady Makbet, bohater zabija swojego władcę, a zarazem przyjaciela i zasiada na tronie Szkocji. Przepowiednia się spełniła. Para może świętować zwycięstwo. Straszna prawda nie daje jednak o sobie zapomnieć. Oboje popadają w obsesję i szaleństwo, które doprowadza do ich tragicznego końca.

O zdradzie i zbrodni

Opowieść o żądzy władzy, zdradzie i zbrodni w wykonaniu młodych aktorów-amatorów została przyjęta przez publiczność entuzjastycznie. Były kwiaty, owacje, zaś największe brawa otrzymali odtwórcy głównych ról.

Chorzowianin, 23.12.2010, nr 51