Macbeth 2007

“Stars, hide your fires; Let not light see my black and deep desires.”
― William Shakespeare, Macbeth

W kwietniu 2007 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyło się premierowe przedstawienie Makbeta. Sztuka wystawiona została w wersji oryginalnej zachowując autentyczny – szekspirowski język. Było to pierwsze przedstawienie przygotowane w ramach projektu „Chorzowscy uczniowie grają Szekspira”,

Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć i podziwiać piękny, melodyjny język wielkiego mistrza. To, co na scenie wydawało się przychodzić aktorom naturalnie, kosztowało ich jednak wiele pracy. Na casting zgłosiło się ponad 50 osób. Wszyscy Ci, którzy dostali szansę pojawienia się na scenie, ciężko pracowali nad swoją wymową z pomocą oryginalnych materiałów językowych pod opieką anglistów-pasjonatów zaangażowanych w przedsięwzięcie. „To jaki ich angielski brzmiał na początku a teraz, to niebo a ziemia. Młodzi ludzie z ogromną determinacją i zaangażowaniem podeszli do nauki i przygotowań aktorskich”- przyznał Jacek Pradela, jeden z pedagogów. Należy podkreślić, że próby miały miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnych (popołudnia, weekendy) co odzwierciedla poziom zaangażowania i pasję młodych aktorów-anglofilów.

Na scenie jeden zespół stworzyli uczniowie kilku chorzowskich szkół średnich, podstawowych i gimnazjalnych. Obecność w spektaklu tak młodej obsady zmusiła do innego, mniej „szkolnego” spojrzenia na złożone studium natury człowieka jakim niewątpliwie jest Makbet. Sprawiło to, że spektakl był zupełnie wyjątkowym połączeniem tradycji i współczesności.

 

Akademicki Zespół Szkół w Chorzowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka

Szkoła Języków Obcych ELITA

Teatr Rozrywki w Chorzowie

 

First Witch- Agnieszka Niedbał

Second Witch- Katarzyna Luda

Third Witch- Aleksandra Leja

Duncan- Dawid Olejnik

Malcolm- Fabian Bury

Donaibain- Bartosz Siuda

Lennox- Maciej Bywalec

Sergeant- Wiktor Przybył

Ross- Tomasz Ślusarczyk

Macbeth- Aleksander Dobkowski

Banquo- Michał Szachnitowski

Fleance- Jarosław Socha

Lady Macbeth- Daria Dziewulska

Messenger- Agnieszka Michalska

Porter- Michał Kot

Macduff- Artur Cyganek

Firts Murderer- Dominika Nowicka

Second Murderer- Katarzyna Celarek

Third Murderer- Joanna Martynowska

Doctor- Sandra Szoenawa

Hecatt- Wiktoria Kozioł

Woman- Aleksandra Przybył

Lady Macduff- Marta Kawczyk

Gentlewoman- Małgorzata Małek

Servant- Ilona Lasota

Seyton- Alina Miozga

 

 

„Macbeth” (Makbet) to bez wątpienia jedna z najbardziej ikonicznych tragedii Williama Szekspira, która doczekała się niezliczonej ilości adaptacji zarówno filmowych jak i teatralnych.

Na tajemniczych i mrocznych wrzosowiskach Szkocji tytułowy Makbet, jeden z najbardziej utytułowanych dowódców wojsk króla Duncana, spotyka trzy wiedźmy, które przepowiadają mu władzę i królewską koronę. Ta wróżbą staje nie daje dzielnemu wojownikowi spokoju, staje się jego obsesją i nie daje spokoju jego duszy. Za namową swojej żony, pełnej pasji i bezwzględnej Lady Makbet, bohater zabija swojego władcę, a zarazem przyjaciela i zasiada na tronie Szkocji. Przepowiednia się spełniła. Para może świętować zwycięstwo. Straszna prawda nie daje jednak o sobie zapomnieć. Oboje popadają w obsesję i szaleństwo, które doprowadza do ich tragicznego końca.