Macbeth 2007

“Stars, hide your fires; Let not light see my black and deep desires.”
― William Shakespeare, Macbeth

W kwietniu 2007 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyło się premierowe przedstawienie Makbeta. Sztuka wystawiona została w wersji oryginalnej zachowując autentyczny – szekspirowski język. Było to pierwsze przedstawienie przygotowane w ramach projektu „Chorzowscy uczniowie grają Szekspira”,

Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć i podziwiać piękny, melodyjny język wielkiego mistrza. To, co na scenie wydawało się przychodzić aktorom naturalnie, kosztowało ich jednak wiele pracy. Na casting zgłosiło się ponad 50 osób. Wszyscy Ci, którzy dostali szansę pojawienia się na scenie, ciężko pracowali nad swoją wymową z pomocą oryginalnych materiałów językowych pod opieką anglistów-pasjonatów zaangażowanych w przedsięwzięcie. „To jaki ich angielski brzmiał na początku a teraz, to niebo a ziemia. Młodzi ludzie z ogromną determinacją i zaangażowaniem podeszli do nauki i przygotowań aktorskich”- przyznał Jacek Pradela, jeden z pedagogów. Należy podkreślić, że próby miały miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnych (popołudnia, weekendy) co odzwierciedla poziom zaangażowania i pasję młodych aktorów-anglofilów.

Na scenie jeden zespół stworzyli uczniowie kilku chorzowskich szkół średnich, podstawowych i gimnazjalnych. Obecność w spektaklu tak młodej obsady zmusiła do innego, mniej „szkolnego” spojrzenia na złożone studium natury człowieka jakim niewątpliwie jest Makbet. Sprawiło to, że spektakl był zupełnie wyjątkowym połączeniem tradycji i współczesności.

[/cm

Akademicki Zespół Szkół w Chorzowie

Teatr Rozrywki w Chorzowie

First Witch- Agnieszka Niedbał, Second Witch- Katarzyna Luda, Third Witch- Aleksandra Leja, Duncan- Dawid Olejnik, Malcolm- Fabian Bury, Donaibain- Bartosz Siuda, Lennox- Maciej Bywalec, Sergeant- Wiktor Przybył, Ross- Tomasz Ślusarczyk, Macbeth- Aleksander Dobkowski, Banquo- Michał Szachnitowski, Fleance- Jarosław Socha, Lady Macbeth- Daria Dziewulska, Messenger- Agnieszka Michalska, Porter- Michał Kot, Macduff- Artur Cyganek, Firts Murderer- Dominika Nowicka, Second Murderer- Katarzyna Celarek, Third Murderer- Joanna Martynowska, Doctor- Sandra Szoenawa, Hecatt- Wiktoria Kozioł, Woman- Aleksandra Przybył, Lady Macduff- Marta Kawczyk, Gentlewoman- Małgorzata Małek, Servant- Ilona Lasota, Seyton- Alina Miozga

„Macbeth” (Makbet) to bez wątpienia jedna z najbardziej ikonicznych tragedii Williama Szekspira, która doczekała się niezliczonej ilości adaptacji zarówno filmowych jak i teatralnych.

Na tajemniczych i mrocznych wrzosowiskach Szkocji tytułowy Makbet, jeden z najbardziej utytułowanych dowódców wojsk króla Duncana, spotyka trzy wiedźmy, które przepowiadają mu władzę i królewską koronę. Ta wróżbą staje nie daje dzielnemu wojownikowi spokoju, staje się jego obsesją i nie daje spokoju jego duszy. Za namową swojej żony, pełnej pasji i bezwzględnej Lady Makbet, bohater zabija swojego władcę, a zarazem przyjaciela i zasiada na tronie Szkocji. Przepowiednia się spełniła. Para może świętować zwycięstwo. Straszna prawda nie daje jednak o sobie zapomnieć. Oboje popadają w obsesję i szaleństwo, które doprowadza do ich tragicznego końca.

JAK U SZEKSPIRA

„W piątek w teatrze Rozrywki Uczniowie naszych szkół przy pełnej widowni wystawili „Makbeta” Williama Szekspira. Aby było trudniej zrobili to w języku staro angielskim. Uczniów do takiego wyczynu namówili nauczyciele ze szkoły językowej „Elita”. Poprzeczkę postawili wysoko. Na początku był problem z opanowaniem staro angielskiego, ale po kilkunastu ćwiczeniach z wymowy poszło już gładko. Bardziej niż to, że mogę się pomylić, stresuje mnie występ na tak dużej scenie. Mam uczucie jakby wszystko we mnie chodziło raz w górę, raz w dół – mówiła przed premierą Daria Dziewulska, uczennica liceum Słowackiego, odtwórczyni roli Lady Makbet.(…)

(…)Jeśli chcemy o coś zapytać Adama, to tylko po angielsku. Ten człowiek to idealista. Wszystko musi być w stu procentach dograne – mówi Michał Kot. Widać, że bardzo im zależy. Całkowicie się zaangażowali. Dla wielu z tych osób zagranie na profesjonalnej, teatralnej scenie jest jedyna szansą w życiu – dodaje Pradela.(…)”

Dziennik Zachodni 13.04.2007