Romeo and Juliet

„Two households, both alike in dignity,
In fair Verona, where we lay our scene,
From ancient grudge break to new mutiny,
Where civil blood makes civil hands unclean.”
― William Shakespeare, Romeo and Juliet

17 kwietnia 2015 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie owacjami na stojąco cieszyli się uczniowie Chorzowskich szkół, którzy przedstawili „Romea i Julię”. Reżyserem sztuki  po raz drugi był Mariusz Galilejczyk, kiedyś uczestnik naszego projektu, a obecnie aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach. Przed cały zespół stawił czoła nie lada wyzwaniu- „Romeo i Julia” to w końcu najsłynniejszy romans wszech czasów, historia którą zna każdy, interpretowana i reinterpretowana wiele razy przez najwybitniejszych twórców filmowych i teatralnych, Dodatkowo odegranie na scenie namiętności i prawdziwego uczucia nigdy nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza kiedy jest się nastolatkiem a na widowni możemy dostrzec twarze kolegów, rodziny i nauczycieli. Nasi aktorzy poradzili sobie jednak śpiewająco. Przedstawienie utrzymane było w stylistyce lat 90, a jego klimat podkreślały przeboje z epoki. Wniosło do powiew świeżości i oryginalności do znanej doskonale historii. Zamiast sceny balkonowej mogliśmy więc oglądać rozmowę kochanków przy trzepaku, a na balu w domu rodziny Capuleti goście skakali w rytm przebojów techno. Wszystko to sprawiło, że złożona głównie z uczniów widownia zobaczyła momentami archaiczną i niezrozumiałą lekturę szkolną w zupełnie nowym świetle.

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

Alexander Suchanek- Montague

Tobiasz Witalis- Romeo

Jakub Wójcik- Capulet

Romeo i Julia to historia tragicznej miłości dwojga młodych kochanków pochodzących z dwóch, zwaśnionych ze sobą rodów z Werony. Poznają się oni przypadkiem na balu w domu rodziny dziewczyny i zakochują w sobie od pierwszego wejrzenia. Niestety nikt nie może się dowiedzieć o łączącym ich uczuciu. Z pomocą zaprzyjaźnionego księdza biorą ślub i planują wspólną ucieczkę. Niestety, Romeo zaślepiony gniewem po śmierci przyjaciela zabija w walce kuzyna Julii- Tybalta. Dostaje więc nakaz opuszczenia miasta na zawsze. Julia, chcąc towarzyszyć ukochanemu, decyduje się na upozorowanie własnej śmierci. Do jej męża nie trafia jednak wiadomość o zaplanowanej intrydze. Sądząc, że jego miłość nie żyje, popełnia on samobójstwo. Julia, budząc się z głębokiego snu odkrywa śmierć Romea i wkrótce podąża jego śladem… Jest to uniwersalna historia o miłości silniejszej niż śmierć oraz nienawiści, która zaślepia i w efekcie prowadzi do tragedii.