The Merchant of Venice

“All that glisters is not gold;
Often have you heard that told:
Many a man his life hath sold
But my outside to behold:
Gilded tombs do worms enfold.”
― William Shakespeare, The Merchant of Venice

12 kwietnia 2013 uczniowie z Chorzowa ponownie zmierzyli się z twórczością Szekspira. Tym razem wzięliśmy na warsztat jedną z najbardziej kontrowersyjnych sztuk mistrza- „The Merchant of Venice” („Kupiec wenecki”). Szerszej publiczności tytuł ten znany jest głównie za sprawą fantastycznej ekranizacji w reżyserii Michaela Redforda z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w rolach głównych.

Miłość, nienawiść, zdrada, zemsta, intryga, zakazana miłość… wszystko to możemy odnaleźć w tym utworze osadzonym w malowniczej Wenecji. To słynne włoskie miasto ożyło na scenie chorzowskiego Teatru Rozrywki za sprawą oryginalnej, mobilnej scenografii przedstawiającej jego najbardziej ikoniczne zakątki.

Po raz pierwszy reżyserowania sztuki podjął się Mariusz Galilejczyk- absolwent chorzowskiego „Słowaka”, student Akademii Teatralnej w Krakowie, a w latach 2009 i 2011 uczestnik naszego projektu.

Aktorzy i reżyser inspirowali się kultowym „Ojcem Chrzestnym” co znalazło swoje odzwierciedlenie w kostiumach, klimacie sztuki i muzyce- słynny temat z filmu grany na akordeonie przez jednego z aktorów towarzyszył widzom przez całe przedstawienie.

W oryginalnym utworze Szekspira jedną z głównych postaci jest młody Antonio, który postanawia pomóc przyjacielowi w zdobyciu ręki ukochanej. Jednak w naszej adaptacji  widzowie oglądali przygody… Antonii- dzielnej, lojalnej i odważnej kobiety, która w imię przyjaźni jest w stanie zaryzykować własne życie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych młodych aktorów i reżysera, licznym próbom i długim godzinom poświęconym na pracę z oryginalnym, angielskim tekstem, udało się stworzyć klimatyczne i trzymające w napięciu przedstawienie, które rozśmieszało widzów do łez, a chwilę później ściskało za gardło. Nic dziwnego, że zostało ono nagrodzone owacją na stojąco.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video! Znajdują się w nim m.in. fragmenty przedstawienia oraz wypowiedzi aktorów, reżysera i organizatorów spektaklu.

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Bassanio prosi swoją przyjaciółkę Antonię o pożyczenie pieniędzy na podróż do Belmontu, gdzie chciałby poprosić o rękę pięknej panny o imieniu Portia. Antonia nie jest w stanie pomóc przyjacielowi- zainwestowała wszystkie swoje pieniądze w statki, które żeglują do odległych portów. Mimo to, postanawia pożyczyć brakującą sumę od żydowskiego lichwiarza- Shylocka, który jest w pełni świadomi pogardy, jaką żywią w stosunku do niego mieszkający w Wenecji chrześcijanie. Najbardziej liczy się dla niego zysk, zgadza się więc udzielić pożyczki Antonii pod jednym, okrutnym warunkiem… W razie gdyby pojawił się problem ze spłatą długu Żyd ma prawo zażądać w zamian funta ciała dziewczyny.

Tymczasem w Belmoncie liczni adoratorzy zabiegają o rękę Portii. Warunki postawione przez jej ojca mówią, że ten zostanie jej mężem, któremu uda się wybrać i otworzyć właściwą szkatułkę. Tym szczęśliwcem okazuje się nasz znajomy- Bassanio. Sielanka nowożeńców nie trwa jednak długo. Dowiadują się oni, że wszystkie statki, w które Antonia zainwestowała cały swój majątek, zatonęły podczas sztormu… Co gorsza, termin spłaty długu zbliża się nieubłaganie.

W tym samym czasie na Shylocka spada inne nieszczęście- jego jedyna córka Jessica uciekła z domu zabierając ze sobą dużą sumę pieniędzy. Wieść głosi, że zmieniła wyznanie i poślubiła chrześcijanina o imieniu Lorenzo. Zdradzony i rozgoryczony lichwiarz  postanawia w akcie zemsty bezwzględnie wyegzekwować od Antonii pożyczoną sumę lub wyciąć kawałek jej ciała. Z odsieczą do Wenecji przybywa Portia ze swoją wierną służącą Nerissą- obie w męskim przebraniu. W trakcie procesu Antonii w bardzo przekonywujący sposób odgrywa ona rolę uczonego doktora prawa. Pozwala wyciąć Shylockowi funt ciała kobiety…bez uronienia ani jednej kropli krwi, ponieważ umowa zawarta między nimi jej nie obejmuje.

Dla lichwiarza ten proces sądowy kończy się fatalnie- zostaje on oskarżony o nastawanie na życie Antonii. Sędziowie wydając wyrok odpłacają okrucieństwem za okrucieństwo- konfiskują majątek bogatego Żyda i pod groźbą śmierci nakazują mu zmienić wyznanie.

Barbara Józefowska

Alexander Suchanek