„’Life . . . is scientific . . . .I know there isn’t no beast . . . but I know there isn’t no fear, either . . . .

Unless we get frightened of people.'”

―William Golding, Lord of the Flies

W kwietniu roku 2009 w ramach naszego projektu zdecydowaliśmy się zaryzykować i na chwilę odejść od interpretacji dzieł Szekspira, na rzecz innego, nie mniej utytułowanego Williama- Goldinga, który w roku 1983 został laureatem Nagrody Nobla.

Na warsztat wzięliśmy jego najsłynniejszą powieść- „Lord of the Flies” („Władca Much”). Zależało nam na tym, aby zaprezentować chorzowskiej widowni coś zupełnie odmiennego i zrealizować te same przedstawienia, które grają brytyjscy uczniowie i studenci. Reżyserii ponownie podjął się nasz przyjaciel z Anglii, który podkreślał: „Ważne, by sztukę zrozumieli Ci, którzy potrafią dobrze mówić po angielsku, ale też małe dzieci. Narracja, wymowa, dyscyplina i skupienie to najważniejsze rzeczy, by osiągnąć sukces na scenie” („Chorzowianin”, 15.04.2009). Castingi odbyły się 12 i 13 grudnia. Miały one szczególny charakter, nie tylko ze względu na trudną tematykę dzieła, ale przede wszystkim ze względu na fakt, iż obsada była w całości męska. W rezultacie udało nam się zebrać zespół złożony z 15 aktorów reprezentujących aż 6 różnych śląskich szkół. Czekało na nich niełatwe zadanie… Władza, tożsamość, strach, zdrada, zło, przemoc, sprawiedliwość, śmierć, zezwierzęcenie… wszystkie te tematy obecne są w powieści Goldinga oraz w naszej adaptacji. Całość utrzymana jest w mrocznym klimacie, nie brakuje tutaj scen przerażających, a momentami nawet krwawych.

Premiera odbyła się 4.04.2009 w Chorzowskim Centrum Kultury. Ze względu na odejście od Szekspira oraz niełatwą tematykę sztuki byliśmy pełni obaw, jednak publiczność nagrodziła spektakl owacją na stojąco. Wszyscy aktorzy wykazali się niezwykłą dojrzałością tworząc złożone i realistyczne kreacje sceniczne.

Co ciekawe, rolą Jacka w sztuce na scenie zadebiutował Mariusz Galilejczyk, obecnie aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach, który kilka lat później został reżyserem dwóch naszych sztuk: „Kupca weneckiego” i „Romea i Julii”.

[/cm

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka

Szkoła Języków Obcych ELITA

Chorzowskie Centrum Kultury

Trwa wojna. Grupa dzieci zostaje ewakuowana z terenów walki. Ich samolot rozbija się na bezludnej wyspie, ginie pilot oraz cała dorosła załoga. Młodzi rozbitkowie zdają sobie sprawę ze swojej sytuacji i próbują zorganizować swoje życie na wyspie. Ich przywódcą zostaje dojrzały i opanowany Ralf. Namawia on chłopców do ustalenia podstawowych praw rządzących ich małą społecznością. Większość z nich woli jednak spędzać czas na beztroskiej zabawie.

Po czasie, straszna rzeczywistość zaczyna jednak burzyć beztroskę. Najmłodsi płaczą, mają koszmary, chorują. Nuda, monotonia i strach powoli zaczynają uruchamiać w chłopcach dzikie instynkty. Pojawiają się plotki o tajemniczej „Bestii” mieszkającej w lesie. Mieszkańcy wyspy po kolejnej kłótni dzielą się na dwa obozy. „Myśliwi”, pod wodzą butnego i aroganckiego Jacka zajmują teren w dżungli. Reszta rozbitków zostaje nad plaży pod opieką Ralfa. Sytuacja staje się coraz bardziej wyczerpująca. W końcu w wyniku zbiorowej paniki, strachu i ciągłego napięcia jeden z chłopców traci życie…

Mateusz Lesik (Salezjański Zespół Szkół Publicznych w Świętochłowicach)- Ralph

Jakub Polewka (I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie)- Piggy

Mariusz Galilejczyk (I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie)- Jack

Michał Chrobok (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie)- Maurice

Wiktor Przybył (Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie)- Bill

Marek Ślusarczyk (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie)- Jackson

Jarosław Socha (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Roberts

Jan Markiel (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Simon

Mikołaj Zimny (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Roger

Jerzy Piecuch (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Peter

Mateusz Mastalerz (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Henry

Piotr Sendla (IV Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie)- Sam

Filip Jędrusik (Gimnazjum Dwujęzyczne w Chorzowie)- Eric

Piotr Kalus (Społeczne Gimnazjum Śląskie w Chorzowie)- Perceval

Kamil Sobczyk (I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie)- Officer

Nie mylić z kreskówką i serialem

Nim powstała kreskówka z Czesiem w roli głównej i nie mniej popularny w Polsce serial „Lost”, była książka Williama Goldinga „Władca Much”. Opowiadała o gromadzie chłopaków- rozbitków, która podzieliła się na dwa obozy: prymitywny i ucywilizowany. Uczniowie szkół z CHorzowa i okolic wystawili sztukę na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury. W języku Szekspira. (…) Aby wziąć udział w przedstawieniu trzeba było przejść specjalny casting, który odbył się w grudniu ubiegłego roku w siedzibie szkoły języków obcych Elita. – Aktorami przedstawienia są uczniowie naszej szkoły. Przesłuchania zrobiliśmy z reżyserem, który wybrał odpowiednich aktorów. Od stycznia zaczęliśmy ćwiczyć role – mówi Jacek Pradela, nauczyciel angielskiego w Elicie.

Chorzowianin, 15.04.2009