„Two households, both alike in dignity,
In fair Verona, where we lay our scene,
From ancient grudge break to new mutiny,
Where civil blood makes civil hands unclean.”
― William Shakespeare, Romeo and Juliet

17 kwietnia 2015 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie owacjami na stojąco cieszyli się uczniowie Chorzowskich szkół, którzy przedstawili „Romea i Julię”. Reżyserem sztuki  po raz drugi był Mariusz Galilejczyk, kiedyś uczestnik naszego projektu, a obecnie aktor Teatru Miejskiego w Gliwicach. Przed cały zespół stawił czoła nie lada wyzwaniu- „Romeo i Julia” to w końcu najsłynniejszy romans wszech czasów, historia którą zna każdy, interpretowana i reinterpretowana wiele razy przez najwybitniejszych twórców filmowych i teatralnych, Dodatkowo odegranie na scenie namiętności i prawdziwego uczucia nigdy nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza kiedy jest się nastolatkiem a na widowni możemy dostrzec twarze kolegów, rodziny i nauczycieli. Nasi aktorzy poradzili sobie jednak śpiewająco. Przedstawienie utrzymane było w stylistyce lat 90, a jego klimat podkreślały przeboje z epoki. Wniosło do powiew świeżości i oryginalności do znanej doskonale historii. Zamiast sceny balkonowej mogliśmy więc oglądać rozmowę kochanków przy trzepaku, a na balu w domu rodziny Capuleti goście skakali w rytm przebojów techno. Wszystko to sprawiło, że złożona głównie z uczniów widownia zobaczyła momentami archaiczną i niezrozumiałą lekturę szkolną w zupełnie nowym świetle.

Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka

Szkoła Języków Obcych ELITA

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Weronika Adamczak- Peter

Marcel Bielówka- Paris

Maja Browkin- The Page

Tomasz Gluziński- Benvolio

Joanna Jędrzejczyk- Lady Montague

Barbara Józefowska- Balthasar/Abraham

Paweł Kruszelnicki- Mercutio

Michalina Krzemień- Prince Escalus

Katarzyna Lewandowska- The Nurse

Ewelina Liszczyk- Lady Capulet

Maciej Mańka- Friar Lawrence

Ario Narimany- Tybalt

Bogna Odlanicka- Poczobutt- Sampson

Wiktoria Pawlik- Friar John

Hanna Pocenty- Juliet

Karolina Porębska- Gregory

Alexander Suchanek- Montague

Tobiasz Witalis- Romeo

Jakub Wójcik- Capulet

Romeo i Julia to historia tragicznej miłości dwojga młodych kochanków pochodzących z dwóch, zwaśnionych ze sobą rodów z Werony. Poznają się oni przypadkiem na balu w domu rodziny dziewczyny i zakochują w sobie od pierwszego wejrzenia. Niestety nikt nie może się dowiedzieć o łączącym ich uczuciu. Z pomocą zaprzyjaźnionego księdza biorą ślub i planują wspólną ucieczkę. Niestety, Romeo zaślepiony gniewem po śmierci przyjaciela zabija w walce kuzyna Julii- Tybalta. Dostaje więc nakaz opuszczenia miasta na zawsze. Julia, chcąc towarzyszyć ukochanemu, decyduje się na upozorowanie własnej śmierci. Do jej męża nie trafia jednak wiadomość o zaplanowanej intrydze. Sądząc, że jego miłość nie żyje, popełnia on samobójstwo. Julia, budząc się z głębokiego snu odkrywa śmierć Romea i wkrótce podąża jego śladem… Jest to uniwersalna historia o miłości silniejszej niż śmierć oraz nienawiści, która zaślepia i w efekcie prowadzi do tragedii.